زنده به گور شدن نفت با نداشتن راهبرد نوآورانه

محمد پارسا – رئیس هیأت مدیره فدراسیون صادرات انرژی  

اگر راهبرد تازه و نوآورانه و برپایه واقعیت‌های اقتصاد سیاسی جهان و تجارت جهانی نفت در جهان درباره نفت ایران نداشته باشیم باید روزهای غم‌انگیزی را ببینیم که نفت ایران در دل دشتها، دریاها و پهنه ایران زمین زنده به گور شده است و باید تا ابد در گور بماند.

یکی از تصورهای بسیار نادرست در ایران که ریشه در تاریخ معاصر دارد این است که ایران دارای سومین یا چهارمین منابع نفت دنیا است و می توان با استفاده از این ثروت طبیعی اقتصاد را رونق داد؛ دارندگان تصورغلط بالا، اشتباه بزرگتری نیز کرده و باوردارند وضعیت دنیا تا ابد همین خواهد بود که هست و جهان تا ابد به نفت ایران نیاز دارد.

محمد پارسا، رییس هیات مدیره فدراسیون صادرات انرژی، در گفتگو با خبرنگار جهان اقتصاد ضمن بیان مطلب فوق اظهار کرد: درست بودن  تصورهای غیرکارشناسی در همین دهه‌های تازه سپری شده به ویژه در همین ۴ سال که نفت ایران به بازار جهانی عرضه نشد یا بسیار کمتر از اندازه سالهای پیشین صادر شد به خوبی اثبات شد .

وی تصریح کرد: در این مدت حتی پیش از بروز و ظهور ویروس کرونا، بازیگران بازار نفت به سرعت جای ایران را پرکرده و مشتریان همیشگی نفت ایران را به سوی خود جلب کردند؛ از سوی دیگر در بازار تکنولوژی نیز تغییرات گسترده و چشمگیری رخ داده است که نباید آنها را فراموش کرد.

وی افزود: برخی از این تغییرات تکنولوژیک در زمینه پیدا کردن منبع تازه انرژی به جای انرژی به دست آمده از نفت هستند، مهمترین تغییر تکنولوژی در صنعت اتومبیل‌سازی رخ داده و خودروسازان بزرگ جهانی با قبول اینکه باید بیشترین کوشش برای صیانت از محیط زیست در دستور کار قرارگیرد به سوی تولید اتومبیل‌های با سوختی غیر از بنزین می روند.

وی بیان کرد: با توجه به اینکه کشورهای اروپایی پیشگام ممنوعیت تولید اتومبیل‌های بنزین و گازوئیل سوز شده‌اند و بقیه کشورهای جهان نیز از این راهبرد تبعیت می‌کنند دریک دوره شاید ده ساله مصرف بنزین دردنیا سقوط می‌کند، این رخداد احتمالی به معنای این است که بازار جهانی نفت خام نیز با سقوط تقاضای جهانی مواجه خواهد شد.

پارسا خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه سرمایه گذاری کلانی در عراق ، امارات و عربستان در خاورمیانه و در آمریکا و برخی کشورهای دیگر از جمله کانادا برای تولید نفت شیل انجام شده است عرضه نفت از سوی این کشورها شتاب می گیرد و بازار را به سوی عرضه بیشتر پیش می برد.

وی با بیان اینکه از سوی دیگر نیاز روزافزون روسیه به درآمدهای حاصل از صادرات نفت راه را برای افزایش ناگزیر این کشور به سوی عرضه بیشتر باز می‌کند گفت: سرمایه‌گذاری‌های پیدا و پنهان چین در آفریقا برای کشف و استخراج نفت نیز به بار نشسته است و عرضه نفت از این قاره نیز روندی فزاینده دارد.

وی تصریح کرد: همه رخدادهای یادشده درحالی اتفاق افتاده است که ایران در ۴ سال تازه سپری شده و حتی در دو دهه اخیر با توجه به کاهش خارجی سرمایه‌گذاری بزرگی برای افزایش تولید نفت نداشته و ظرفیت تولید نفت ایران به رغم پیش بینی‌ها در سند چشم‌انداز توسعه و برنامه‌های توسعه چهارم تا ششم برای رسیدن به تولید ۵ میلیون بشکه نفت درروز محقق نشده است، اتفاق بد دیگر این است که به دلیل تحریم‌های آمریکایی مشتریان اصلی نفت ایران به سوی کشورهای دیگررفته‌اند.

وی با بیان اینکه تصویری که از اقتصاد و تجارت جهانی نفت و تحولات آن به صورت خلاصه مطرح شد یک نتیجه محتوم را باید در ذهن مدیران اصلی اداره کننده کشور پدیدار سازد، گفت: اگر راهبرد تازه و نوآورانه و برپایه واقعیت‌های اقتصاد سیاسی جهان و تجارت جهانی نفت در جهان درباره نفت ایران نداشته باشیم باید روزهای غم‌انگیزی را ببینیم که نفت ایران در دل دشتها، دریاها و پهنه ایران زمین زنده به گور شده است و باید تا ابد در گور بماند.

پارسا در پاسخ به این سوال که در حال حاضر چه باید کرد؟ چه راههایی متصوراست؟ گفت: گام نخست در مسیر پدیدارسازی راهبردی تازه این است که مدیران ارشد کشور قبول کنند تصورات و داوری‌های پیشین درباره اینکه دنیا تا ابد به نفت ایران نیاز دارد را قبول کرده و ذهنیت تازه‌ای درباره واقعیت‌های جهان انرژی فسیلی در همه ابعاد بپذیرند، اگراین ذهنیت تازه ایجاد نشود نمی‌توان گامهای بعدی را برداشت.

وی ادامه داد: گام دوم این است که یک ابرپژوهش کارشناسانه و با استفاده از همه نهادهای پژوهشی معتبر بین‌المللی و جهانی درباره آینده انرژی و تحولات آن بر ایران انجام شود و این ابرپژوهش از هراس و احتیاط اجتناب کرده و همه واقعیت‌ها را استخراج و به مدیران اصلی کشور بدهند، در این صورت می‌توان راهبردهای کارساز با کارشناسی نیرومند برای فروش نفت ایران در یک دوره مثلا ۱۵ سال آینده تدوین کرد.

وی بیان کرد: در حال حاضر عربستان با فروش سهام آرامکو در بازارهای جهانی راهی تازه را انتخاب کرده است و کشورهای دیگرهم این مسیر را دنبال می‌کنند، فروش بخشی از لوله‌های نفت راه دیگری است که اتخاذ شده و پیش فروش نفت از سوی عراق راهی دیگر، ایران هم باید راهی بیابد تا در دوره باقی مانده از عمر مفید نفت خام باقی مانده در میدان‌های موجود استفاده کند.

وی در پایان تاکید کرد: فراموش نکنیم که ما همواره به این نکته تاکید داریم که نباید اقتصاد ایران متکی بر صادرات نفت و در نتیجه بیماری هلندی برآمده از آن که سالها گریبان‌گیر اقتصاد کشورمان بوده باشیم بلکه باید از درآمد حاصل از صادرات نفت جهت پشتیبانی از تولید کشورمان اقدام نماییم.

جهان اقتصاد – سه شنبه 11 خرداد 1400

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *