دولت باید قیمت ها را واقعی کند

قیمت واقعی

محمد پارسا رئیس هیات‌مدیره فدراسیون صادرات انرژی و صنایع وابسته ایران گفت: متاسفانه مجلس هفتم اشتباه تاریخی کرد و جلوی رشد قیمت ها را گرفت و امروز باید با مصوبه ای، آن را جبران کند و با یک شیب ملایم در ظرف پنج سال، قیمت ها را واقعی کند.

محمد پارسا در آغاز با بیان اینکه با احتساب ارز واقعی، 1.6 تریلیارد تومان یارانه پنهان و آشکار پرداخت می کنیم، گفت: اگر به هر کسی کارت 20 میلیونی انرژی پرداخت می کردیم، کسی که نیازی نداشت، می توانست مازاد آن را در بورس به فروش برساند و بدون اینکه به بودجه دولت لطمه ای وارد شود، بتواند از حق طبیعی و قانونی خودش استفاده کند.

وی اضافه کرد: پنج دهک بالای جامعه، 15 برابر دهک های پایین انرژی مصرف می کنند و بنابراین معتقدم بزرگترین ظلم را به طبقات ضعیف انجام می دهیم و شعارمان حمایت از مستضعفان است. کارگری که در کارخانه کار می کند، 2 میلیون تومان بیشتر مصرف آب و برق و انرژی ندارد اما یک فرد پولدار چندین برابر آن استفاده می کند و نیازی نیست دولت به آن فرد یارانه پرداخت کند.
رئیس فدراسیون صادرات انرژی و صنایع وابسته در گفتگو با رادیو گفت و گو تصریح کرد: دولت باید قیمت ها را واقعی کند. متاسفانه مجلس هفتم اشتباه تاریخی کرد و جلوی رشد قیمت ها را گرفت و امروز با مصوبه ای، آن را جبران کند و با یک شیب ملایم در ظرف پنج سال، قیمت ها را واقعی کند.

پارسا با بیان اینکه 1.6 تریلیارد تومان صورت حساب بدون فاکتور ارائه می دهیم اما مالیاتی برای آن پرداخت نمی شود، اظهار کرد: اگر قیمت واقعی بود درآمد دولت از مالیات، کشور را در حوزه اقتصاد مقاومتی پیش می برد و قادر بودیم از پول نفت خلاص شویم و تولید ناخالص کشور واقعی می شد. به روستاهای زیادی گازرسانی کرده ایم اما اثر آن را در تولید ناخالص ملی نمی بینیم و کشوری که باید در حوزه اقتصادی بالای 10 کشور دنیا باشد، سر خودش را به یک نحوی کلاه می گذارد زیرا بزرگترین فرار مالیاتی را دولت انجام می دهد و بعد از آن بنگاه های شبه دولتی این کار را می کنند.
این اقتصاد دان بیان کرد: درصد زیادی از نفت و گاز و بنزین کشور به صورت قاچاق می رود و به جای آن پوشاک وارد می شود و این به دلیل واقعی نبودن قیمت ها است.

برنامه «بدون خط خوردگی» رادیو گفت و گو با موضوع هدفمندسازی یارانه ها و با حضور مهندس محمد پارسا رئیس فدراسیون صادرات انرژی و صنایع وابسته به روی آنتن رفت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اشتراک مطلب:

دیگر مقالات

مهندس محمد پارسا

در سوگ یک بزرگمرد

مهندس محمد پارسا، مالک و مؤسس مجموعه بلواندپی و پارس‌تابلو، عضو هیئت مؤسس و رئیس سابق هیئت مدیره سندیکای صنعت برق ایران، رئیس هیئت مدیره

ارتباط با بنیاد مرحوم پارسا

ارتباط با بنیاد مهندس پارسا

تلفن تماس

رایانامه

شبکه‌های اجتماعی