سیاست‌ گذاری در قیمت برق

قیمت برق

محمد پارسا رئیس هیات‌مدیره فدراسیون صادرات انرژی و صنایع وابسته ایران

سیاست دولت‌ها در سال‌های اخیر در زمینه اصلاح نرخ حامل‌ های انرژی به این صورت بوده که نرخ این حامل حدود چندین سال‌ (حدود 6 تا 7 سال) ثابت باقی می‌ماند و یک‌باره افزایش چندین درصدی در این قیمت‌ها صورت می‌گیرد که همین موضوع به افزایش بیشتر تورم دامن می‌زند. قطعا این نوع اصلاح نرخ حامل‌های انرژی مانند آنچه که اخیرا در خصوص بنزین صورت گرفت، تبعات اقتصادی سنگینی برای کشور به همراه دارد. آنچه مسلم است، افزایش قیمت حامل‌های انرژی باید به صورت پله‌کانی و متناسب با تورم سالانه تغییر کند تا یارانه‌ای که پرداخت می‌شود کارآمدتر گردد.

ما خواستار آن نیستیم شیوه‌ای که در اصلاح قیمت بنزین صورت گرفت، برای برق هم اعمال شود با این حال اگر دولت اقدامی اساسی در راستای اصلاح قیمت برق انجام ندهد، در سال‌های آتی با مشکلات عدیده‌‎ای در این حوزه روبرو خواهیم شد. در حال حاضر قیمت برق عرضه شده در کشور با قیمت واقعی آن تفاوت زیادی دارد. قیمت واقعی برق برای مصرف‌کننده حدود 12 تا 16 سنت (مشابه آنچه در ترکیه عرضه می‌شود) است در حالی که هزینه فروش برق از سوی نیروگاه‌ها، هزینه نگهداری و بهره‌برداری نیروگاه‌ها را هم تامین نمی‌کند.

در حال حاضر قیمت خرید برق حدود 70 تا 130 تومان است که پول همین‌ها را هم دولت نمی‌تواند پرداخت کند و به تبع آن معمولا نیروگاه‌ها از دولت طلبکار هستند. ادامه این وضعیت لطمه به اقتصاد ملی را در پی خواهد داشت زیرا با این شرایط کسی حاضر به سرمایه‌گذاری در بخش نیروگاه‌های برق نخواهد بود و تداوم آن به افزایش بیشتر خاموشی‌ها طی سال‌های آتی منجر خواهد شد. سال گذشته ما با حدود 9 هزار مگاوات کسری برق در کشور روبرو بودیم که در نتیجه آن برای جلوگیری و کاهش خاموشی منازل مردم، مجبور به انتقال این خاموشی به برخی از کارخانه‌ها و واحدهای تولیدی شدیم که همین موضوع بر تولید ناخالص داخلی تاثیرگذار بود.

با ادامه سیاست‌های نادرست در زمینه قیمت برق و قیمت این حامل انرژی، میزان خاموشی‌ها در سال‌های آتی رو به افزایش خواهد بود.

عدم افزایش قیمت برق به زیان خود مردم نیز خواهد بود زیرا با ادامه شرایط کنونی روزی آنقدر قطعی برق خواهیم داشت که خود مردم در زندگی روزمره خود دچار مشکل خواهند شد. بهترین شیوه در این خصوص آن است که باید در یک برنامه چند ساله مثلا هفت ساله، به صورت سالانه و پله‌کانی افزایش قیمت برق صورت گیرد تا در سال هفتم قیمت برق واقعی شود. در عین حال همانطور که اشاره شد، ادامه وضعیت فعلی و تثبیت قیمت برق، سرمایه‌گذاری در این بخش را بحرانی خواهد ساخت. مشخصا میزان سرمایه‌گذاری بخش‌خصوصی در صنعت برق طی سال جاری بسیار اندک بود.

روزنامه تعادل 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اشتراک مطلب:

دیگر مقالات

مهندس محمد پارسا

در سوگ یک بزرگمرد

مهندس محمد پارسا، مالک و مؤسس مجموعه بلواندپی و پارس‌تابلو، عضو هیئت مؤسس و رئیس سابق هیئت مدیره سندیکای صنعت برق ایران، رئیس هیئت مدیره

ارتباط با بنیاد مرحوم پارسا

ارتباط با بنیاد مهندس پارسا

تلفن تماس

رایانامه

شبکه‌های اجتماعی